Som bogholder/revisor har du mulighed for, at forbinde Kontolink direkte til Uniconta. Du finder her en step-by-step guide til, hvordan du hurtigt klarer opsætningen.
Åbn Kontolink menuen og vælg “Regnskabssystem”
Tryk her på “Uniconta”
Her indtaster du dit brugernavn og dit kodeord til Uniconta.
Vælg hvilken af dine aftaler, som skal forbindes via listen eller søg efter virksomhedsid’et.
Obs: Er du ikke ejer af aftalen i Uniconta, fremgår den muligvis ikke i listen, men kan fortsat søges frem via virksomheds ID.
Her vælger du den kassekladde, som posteringerne fra Kontolink skal oprettes i.
Skriv kontonummeret på den konto, som passer til balancekontoen i Uniconta.
TIP: I Uniconta kan det være en fordel at oprette en specifik nummerserie til Kontolink. Hvis du arbejder i Kontolink og Uniconta på samme tid, sikrer du hermed, at posteringerne ikke får ens bilagsnumre.
Så er din Uniconta aftale forbundet til Kontolink, og de godkendte transaktioner vil nu blive oprettet som posteringer i Uniconta.
Tryk herefter på “Kategori opsætning” så du kan sørge for at din Kontoplan matcher Kontolinks kategoriopsætning.
OBS: Hvis en e-conomic aftale, som ikke har benyttet kreditor, konverteres til Uniconta, skal der i Uniconta sættes flueben under “tilføj/fjern” funktioner, når aftalen er flyttet.
Vi giver altid en hjælpende hånd med, så skriv eller ring gerne til os

Hos Kontolink ønsker vi at lave bogføring så let som mulig for virksomheder og deres bogholdere/revisorer. Hvis du ønsker at vide mere om Kontolink, har feedback til produktet, eller blot ønsker at sige hej, er du altid velkommen til at kontakte os på hello@kontolink.com.
At Kontolink, we aim to make bookkeeping as easy as possible for businesses and their bookkeepers/accountants. If you want to know more about Kontolink, have feedback on the product, or just want to say hi, you are always welcome to contact us at hello@kontolink.com.
Vi arbejder sammen med førende betalingsløsninger
We work with leading payment solutions
Support for virksomheder
Support for virksomhederViden
Kontolinks blog